FILOZOFIA ŻYCIA, INSPIRACJE

Archetypy Junga

człowiek, archetyp, carl jung, wspólnota

Według szwajcarskiego uczonego Carla Gustava Junga wszyscy ludzie na świece mają część wspólną. Twierdził on, że w naszej psychice możemy odnaleźć schematy i obrazy będące dziedzictwem (archetypem) pokoleń żyjących przed nami. Wyodrębnia on 12 takich archetypów.

 

Jung twierdził, że archetypy są wrodzone i występują u wszystkich ludzi na całym świecie, ale ich interpretacja i wpływ na nasze myślenie i działanie może być różny w zależności od kultury i sytuacji. Zrozumienie swoich archetypów i tego, jak one wpływają na nasze życie, może być bardzo pomocne w rozwoju osobistym i lepszym zrozumieniu samego siebie.

Według niego każdy z nas ma w sobie wszystkie te archetypy, ale jeden z nich jest naszą dominantą i wyznacza nasze zachowanie oraz sposób postrzegania świata. Może się on też zmieniać wraz z wiekiem i doświadczeniem.

 

Jung wymienił 12 głównych archetypów, które są uważane za podstawowe wzorce ludzkiej psychiki.

Oto 12 archetypów Junga:

Twórca

Jest odważny. Kocha wolność i niezależność. Lubi tworzyć nowe rzeczy i dużo myśleć. Symbolizuje indywidualizm.

Opiekun

Czuje potrzebę zadbania o bezpieczeństwo (i nie tylko) innych. Podejmuje realne działania. Dba o swoje otoczenie i bliskich.

Sierota

Gra ofiarę losu. Zawsze czuje się rozczarowany. Często udaje niewinnego i lubi manipulować.

Niewinny

To typowy optymista. Szuka dobra we wszystkim. Dbają także o dobro innych.

Bohater

Ma moc do stawania do walki o władzę lub honor. Zawsze jest gotowy do walki i nigdy się nie poddaje. Liczy się tylko zwycięstwo.

Władca

To klasyczny przywódca. Jest stabilny i chce aby wszyscy podążali za jego przykładem. Może być despotyczny.

Mędrzec

Wiedza i intelekt są myślą przewodnią ich życia. Wykorzystuje swoją inteligencję do zrozumienia świata. Jest typem analityka.

Kochający

Kieruje się sercem i wrażliwością. Kocha miłość i kocha obdarzać nią innych ludzi. Jego największym szczęściem jest uczucie miłości.

Persona

To całość naszej osobowości i pewnego rodzaju maska, którą̨ każdy człowiek musi sobie wykształcić́, by spełnić oczekiwania otoczenia.

Cień

To ciemna strona mocy, którą ma każdy człowiek. Cień kieruje się popędem. Lubi spontaniczność i dobrą zabawę, ale ceni to ponad wszystko inne.

Jaźń

To obraz doskonałości, do której powinien dążyć człowiek.

Animus i Anima

Jung uważał, że każdy człowiek jest dwupłciowy psychicznie, że nosi w sobie pierwiastek męski i żeński. Archetyp ten przedstawia głównie stosunek człowieka do odmiennej płci.

 

Tagged , , , ,

O autorze

Sebastian - zajmuje się projektowaniem życia, pasjonat filozofii stoickiej, miłośnik kotów, zawodowo biurokrata. Rozmyślam, analizuję i wyciągam wnioski, w wolnym czasie gram w squasha i inne sporty rakietowe. Mam nadzieję, że zagościsz tu na dłużej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *