ABSURDY ŻYCIA

Bądź sobą

bądź sobą

Są takie momenty, że jestem daleko od filozofii spokojnego i szczęśliwego życia.

Dzieje się tak, gdy słyszę, jak ktoś wypowiada hasła: „taki już jestem” albo „nie zmienię się, bo jestem sobą”, albo wręcz daje innym rady: „bądź sobą!”. Od zawsze traktowałem te stwierdzenia jako absurdalne.

Dlaczego?

Przede wszystkim może to świadczyć o tym, że ktoś podświadomie nie chce się rozwijać tylko stać w miejscu. Lenistwo jest dużo łatwiejsze, dlatego zawsze wygodniej być sobą, niż wprowadzać w życiu zmiany. Jakby był to jakiś rodzaj usprawiedliwienia. Zakładam, że nikt z nas nie jest doskonały, dlatego nie możemy stawać się lepszymi ludźmi – nie zmieniając się.

Wątpliwy motywator.

Co ciekawe, w mediach społecznościowych ludzie często używają takich słów, nawet w formie cytatów – traktując je jako swoisty motywator.

Na pozór nie ma w tym nic bulwersującego, ale co Ty na to, żeby złodziej albo pedofil używali stwierdzenia „najważniejsze to być sobą”, albo „taki już jestem”? Brzmi dziwnie co nie?

Zmiana jest potrzebna.

Sam wolę raczej stosować odwrotne stwierdzenie „Będę sobą, jak się zmienię”.

Tak naprawdę, dopiero kiedy się zmieniamy, to dostrzegamy prawdziwego siebie. Gdy odkrywamy możliwość zmiany i mamy jej świadomość wtedy poznajemy siebie i własne ja. Nie żyjemy przecież tylko dla siebie, a świat nie jest miejscem samolubnych i egoistycznych ludzi.

Bądź sobą, ale poprzez codzienne „ulepszanie” siebie.

 

Tagi , , , , , , ,

O autorze

Sebastian - zajmuje się projektowaniem życia, pasjonat filozofii stoickiej, miłośnik kotów, zawodowo biurokrata. Rozmyślam, analizuję i wyciągam wnioski, w wolnym czasie gram w squasha i inne sporty rakietowe. Mam nadzieję, że zagościsz tu na dłużej.

1 thought on “Bądź sobą

  1. Ja w życiu słyszę często od ludzi : ” Nie zmieniaj się” bo jestem sobą. Idealne są tylko maski. Z drugiej strony jeśli ktoś powie o mnie, że jestem uczynna, godna zaufania i pracowita będzie to racja, z drugiej można usłyszeć o mnie, że jestem cyniczna, zasadnicza z wysokim mniemaniem o sobie i to też może być prawda.
    Jesteśmy lustrem , to co denerwuje nas w innych ponoć tkwi dogłębnie w nas samych- efekt lustra.
    Lustro zaś ponoć jest wymysłem próżności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *