FILOZOFIA ŻYCIA, MOTYWACJA

Czy popieram protesty rolników?

protesty, rolnicy, traktory, ciągniki, transparent, blokady dróg

Aktualne protesty rolników w całej Polsce stanowią kolejny przykład wyraźnych podziałów wynikających z przeciwstawnych opinii. Polacy mają tendencję do tworzenia takich podziałów i wyrażania stanowczych poglądów. Jednak czy istnieje inny punkt widzenia poza jednoznacznym poparciem lub krytyką rolników za ich protesty i blokady dróg?

Nie będę oryginalny, mówiąc, że tak, istnieje – nie musimy wybierać po jednej stronie sporu. W tej prostocie tkwi siła, która pozwala nam zachować spokój. Mam jednak wrażenie, że ponownie zapomnieliśmy o sztuce dokonywania wyborów. Nie musimy się ograniczać do wyboru między TAK a NIE; istnieje również opcja NIEWIEM.

Ponownie przydaje się umiejętność akceptacji. Czy popieram rolników? Nie wiem, nie mam wyrobionego zdania – to również forma wyboru. Rozumiem rolników, którzy zmaga się z coraz większymi wymogami i trudnościami finansowymi, ale także rozumiem kierowców, których życie jest utrudnione przez blokady dróg. Te perspektywy nie muszą się wykluczać!

Oczywiście, wielu ludzi może przedstawić argumenty za i przeciw sensowności tych protestów, i mogę im uwierzyć, ale zawsze mam prawo do trzymania się mojej „nijakiej” opinii. To wielki dar stoicyzmu, który pozwala nam kontrolować nasze myśli.

Podejście ignoranta

Nie zgadzam się jednak z twierdzeniem, że stanowisko NIEWIEM to postawa ignorancji. Nie oznacza to, że chcę być obojętny wobec sytuacji. Chcę być świadomy postępów protestów, uczestniczyć w rozmowach, debatach i ustaleniach, ale nie czuję konieczności opowiedzenia się po jednej ze stron. Brak stanowiska nie musi oznaczać ignorancji.

Niestety, takie podejście jest trudne do utrzymania w praktyce, ponieważ współczesny świat wymaga od nas wyraźnych stanowisk. Wielokrotnie oczekuje się, że będziemy mieć zdanie na każdy temat, najlepiej proste i jednoznaczne. Brak wyrażenia opinii może być postrzegany jako coś niepokojącego. Jednak właśnie unikanie zdecydowanego stanowiska może przynieść nam spokój. Życie bez jednoznacznych opinii ułatwia nam unikanie konfliktów i nie naraża naszych emocji na próbę.

Polecam tutaj swój wcześniejszy wywód na temat: „Czy bomba atomowa jest zła?”

Pamiętajmy też, co powiedział Marek Aureliusz:

„Możesz o tym żadnego nie wydawać sądu i nie niepokoić się w duszy. Rzeczy bowiem same przez się nie mają w sobie siły zdolnej do utworzenia w nas sądu.”

 

Tagi , , , , ,

O autorze

Sebastian - zajmuje się projektowaniem życia, pasjonat filozofii stoickiej, miłośnik kotów, zawodowo biurokrata. Rozmyślam, analizuję i wyciągam wnioski, w wolnym czasie gram w squasha i inne sporty rakietowe. Mam nadzieję, że zagościsz tu na dłużej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *