FILOZOFIA ŻYCIA, STOICYZM

Czy samotność boli?

samotność boli

„To, że człowiek jest sam, nie oznacza jeszcze, że jest samotny” – twierdził Epiktet. Czym zatem jest samotność dla człowieka?

 

Samotność zazwyczaj kojarzymy z negatywnymi emocjami. Przypisujemy jej takie przymioty jak: smutek, bezsilność, odosobnienie, nieszczęście, a nawet depresję. Używamy tego słowa także w kontekście braku partnera życiowego lub jego utraty.

Zgodnie z definicją z Wikipedii samotność to:

subiektywny, emocjonalny stan odczuwania izolacji społecznej i poczucia odcięcia od innych. Pojawia się i zanika, gdy zmienia się sytuacja życiowa. W przypadku samotności chronicznej jest doświadczana bez względu na okoliczności.

Czy samotność boli?

Ja widzę samotność w bardziej pozytywnym świetle. Uważam, że ona nas rozwija i wcale nie oznacza alienacji. Wręcz przeciwnie, w samotności pozostaję z wieloma myślami, dlatego nie jestem sam, ale sam o wszystkim decyduję. To moje królestwo.

Epiktet rozwija myśl:

„Gdyby bowiem przebywanie w pojedynkę wystarczałoby być samotnym, mógłbym powiedzieć, że nawet Bóg jest samotny”.

 

Wynika to z naszego pragnienia życia w społeczności i obcowania z innymi ludźmi. Ale w rzeczywistości samotność tego nie przekreśla. W naszym życiu jest miejsce na towarzystwo, jak i bycie z samym sobą i oba te stany są dla nas potrzebne.

Mam wrażenie, że gdybym, nie zaznawał samotności – nie wiedziałbym, kim jestem i dokąd idę. Czy to nie ja sam jestem najlepszym przewodnikiem, gdy sam z sobą ustalam drogę?

Dlatego warto dbać o samotność i czerpać z niej korzyści dla siebie. Gdy ktoś nazwie Cię samotnikiem – podziękuj mu serdecznie za tak wielki komplement. Nie bój się samotności, ona nie musi boleć.

 

Tagi , , , , , , , , , ,

O autorze

Sebastian - zajmuje się projektowaniem życia, pasjonat filozofii stoickiej, miłośnik kotów, zawodowo biurokrata. Rozmyślam, analizuję i wyciągam wnioski, w wolnym czasie gram w squasha i inne sporty rakietowe. Mam nadzieję, że zagościsz tu na dłużej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *