Amor fati to z języka łacińskiego „miłość do losu”, i muszę przyznać, że to moja ulubiona praktyka stoicka. Pozwala ona na pozbycie się wielu niepotrzebnych emocji, łagodzenie stresu i uspokojenie wewnętrzne. Pozwala dobrze zaprojektować swoje życie. Sprawdź na czym to dokładnie polega.
Na pewno każdego z nas spotkała w życiu jakaś niesprawiedliwość, albo nieuzasadnione zachowanie innej osoby względem nas. W takich momentach czujemy bezradność i bezsilność, bowiem najczęściej nie mamy na to wyraźnego wpływu. To coś, co nas spotyka.
Jak zmienić swoje podejście do takich sytuacji? Niezwykle cenną podpowiedź daje nam Marek Aureliusz:
„Gdy cię gorszy jakiś bezwstyd, natychmiast postaw sobie pytanie: Czy to możliwe, by ludzie bezwstydni nie istnieli na świecie? Niemożliwe. Nie żądaj więc niemożliwości. I ten człowiek jest jednym z tych bezwstydnych, którzy na świecie być muszą. To samo niech ci przyjdzie na myśl na widok […} jakiego bądź przewinienia. Bo gdy przypomnisz sobie, że jest niemożliwe, by ludzie tego pokroju nie istnieli, będziesz nawet spokojniej na taką jednostkę patrzył.”.
Zatem, czy to możliwe, aby na świecie albo nawet w Twoim otoczeniu nie było kłamców? Raczej niemożliwe. Dlatego nie masz się co dziwić i złościć jeżeli za chwilę spotkasz taką osobę. Każdy ma jakąś ustaloną rolę do odegrania i kłamca zawsze będzie kłamał a oszust oszukiwał. Tak już jest.
Ta zmiana sposobu patrzenia na to, co przynosi nam los, może mieć na nas istotny wpływ. Po prostu na każdą taką sytuację patrzmy jak na część natury, której nie da się uniknąć, bo jest częścią naszego życia – dlatego musimy to zaakceptować.
Zaakceptować to często znaczy tak naprawdę przyjąć z pokorą, a to duża sztuka i wyzwanie dla każdego z nas.
Amor fati – co to znaczy?
Właśnie na tym polega technika Amor fati – na praktykowaniu akceptacji. To, co nam się przydarza, to, gdzie jesteśmy jest naszym losem, który zgodnie z tym pojęciem powinniśmy w pełni akceptować, a wręcz nadawać mu pozytywną etykietę. Co ważne, powinniśmy przyjąć nasz los, nawet jeżeli życie potoczyło się inaczej niż sobie to zaplanowaliśmy.
Praktyczne zastosowanie ćwiczenia amor fati powinno polegać w pierwszej fazie na dostrzeżeniu swojej sytuacji, następnie jej akceptacji, a później działaniu. Bardziej to przypomina przejście z jednej sytuacji życiowej do kolejnej, jakby to było czymś naturalnym.
Filozofia Nietzschego.1
Głównym popularyzatorem koncepcji amor fati jest Fryderyk Nietzsche. Stwierdza on, że człowiek niejako ma obowiązek umiłowania losu, który jest nierozerwalnie związany z jego egzystencją. W formule amor fati niemiecki filozof stawia przed człowiekiem nie lada wyzwanie. Los, który mamy umiłować, obfituje zarówno w chwile największej radości, jak również w momenty najczarniejszej rozpaczy. Koncepcja umiłowania losu zmienia ludzkie ujęcie
rzeczywistości: z absurdalnej przypadkowości na złudne poczucie konieczności wszystkiego, co się wydarza. Amor fati może być impulsem do zmiany nastawienia do życia i świata, lecz jej trwałe obowiązywanie uzależnione jest jedynie od wiary człowieka w tę ideę.
Ja sam nie cierpiałem nigdy z powodu tego wszystkiego; co konieczne, nie dotyka mnie; amor fati jest moją najwewnętrzniejszą naturą – pisał Nietzsche.
Jak sobie radzić w trudnych sytuacjach?
Amor fati ma też zbawienne zastosowanie do bardziej krytycznych sytuacji, takich jak choroba lub śmierć. W jednej chwili zawala się duża część naszego świata w wyniku wypadku, choroby lub odejścia ważnej dla nas osoby. Pojawiają się pytania: „dlaczego ja?”, „dlaczego mnie to spotkało? „czy to jest sprawiedliwe?”.
Stoicy zalecają, by miłować przeznaczenie, nawet jeśli życie potoczyło się zupełnie innymi torami niż oczekiwaliśmy. Nie jest to łatwe, ale im szybciej uznamy, że to po prostu część naszego życia i nie mamy na to wpływu, to tym prędzej zacznie się proces gojenia Twojej rany. Im sprawniej zamkniesz jeden rozdział, tym łatwiej rozpoczniesz kolejny, zamiast żyć przeszłością, która jest od Ciebie całkowicie niezależna.
Dlatego też, zamiast się zamartwiać, warto przyjąć inną perspektywę. Zaakceptuj fakty, by móc ruszyć dalej. Amor fati to przepis na dobre projektowanie życia.
PS. Technikę amor fati możesz wykorzystać przy określaniu swojego położenia życiowego. Sprawdź artykuł: Najlepsze miejsce do życia >>
1 Amor fati Fryderyka Nietzschego (konieczność i przypadkowość losu człowieka) – Paweł Pałasiński