Każdy z nas zapewne spotkał się z pojęciem prokrastynacji – czyli odkładaniem spraw na później. Okazuje się, że to zjawisko jest tak szeroko omawiane, że powstają całkiem nowe jego odmiany, np. cyberprokrastynacja. Sprawdź, czym ona objawia.
Jeżeli wpiszemy w wyszukiwarkę słowo cyberprokrastynacja to w zasadzie nie znajdziemy nic na ten temat. Jednak zjawisko to jest widoczne w ogromnej grupie społeczeństwa i oznacza zwlekanie spowodowane przebywaniem w mediach społecznościowych. Dotyczy ono już nie tylko najmłodszego pokolenia, ale często ludzi z pokolenia X, czyli urodzonych w latach 1965-1980.
Jako użytkownicy aplikacji mobilnych jesteśmy tylko na pozór zajęci różnymi rzeczami z nimi związanymi. Pochłaniają one nasz czas bez naszej świadomości i kosztem pełnej obecności w życiu realnym. Nawet jeżeli dzięki mediom społecznościowym realizujemy jakieś cele prywatne ,czy też zawodowe, to i tak zwlekamy przez to z wieloma sprawami w naszym realnym życiu.
Źródło prokrastynacji
Cyberprokrastynacja to tak naprawdę jedna z odmian prokrastynacji. Dzięki życiu wirtualnemu możemy szybko poczuć się szczęśliwie, ale też i szybko to szczęście utracić. Powoduje to, że tworzymy pewien schemat zachowania oparty na stopniowym uzależnieniu od „łatwych” bodźców.
Przez to nie mamy czasu na wiele innych spraw, bo przebywanie w cyberprzestrzeni traktujemy priorytetowo. Bardziej zależy nam na interakcjach wirtualnych, bez jakichkolwiek chęci przenoszenia ich w realne życie. Wszystko to odbywa się kosztem prawidłowej komunikacji międzyludzkiej i relacji społecznych.
Potrzeba świadomości
Projektując swoje życie, miejmy świadomość tego, że często spędzamy kolejne minuty i godziny w mediach społecznościowych w błędnym poczuciu tworzenia pewnych wartości, gdy tak naprawdę zastępujemy nimi już istniejąc. Zmieniamy umiejscowienie tych wartości z życia realnego w świat wirtualny. Zjawisko prokrastynacji (w tym cyberprokrastynacji) nie zostało do tej pory zakwalifikowane jako schorzenie, ale powszechnie uważa się, że może prowadzić nawet do depresji. Należy też pamiętać, że prokrastynacja nie ma nic wspólnego z lenistwem.
Dzień Walki z prokrastynacją
W kalendarzu możemy znaleźć też dzień przypominający o tym zjawisku. 6 września przypada Dzień Walki z Prokrastynacją.
Tutaj znajdziesz informacje nt. przeprowadzonych badań naukowych w temacie prokrastynacji >>
Sprawdź więcej podobnych wpisów w kategorii FILOZOFIA ŻYCIA >>