FILOZOFIA ŻYCIA

Czym jest habituacja?

habituacja

Zgodnie z definicją słownikową habituacja to:

„proces fizjologiczny prowadzący do stopniowego zmniejszania się i zaniku reakcji na powtarzający się bodziec, zwłaszcza monotonny i niestwarzający istotnych konsekwencji dla organizmu”.

W codziennym życiu habituacją możemy po prostu nazwać przyzwyczajanie się do dobrego. Najlepszym przykładem będzie sytuacja, gdy w pracy otrzymujemy podwyżkę. Jest ona tak naprawdę odczuwalna maksymalnie przez kilka pierwszych miesięcy. Potem się do niej przyzwyczajamy i nie jest ona niczym szczególnym. Jej oddziaływanie jest dość krótkie.

Zjawisko to działa silnie na nasze zmysły, na przykład wszyscy przyzwyczajamy się do określonych zapachów i smaków. To, co dla innych jest dużym bodźcem, dla nas może okazać się niezauważalne.

Zjawisko habituacji opiera się zatem na „wyciszeniu” reakcji na sygnały, które wraz z upływem czasu zaczynają wydawać się nam nieistotne.

Habituacja jest bardzo ważna w naszym życiu, mimo że często nie mamy świadomości jej istnienia. Jednakże nasza kontrola tego procesu jest również bardzo ograniczona, bo w dużej mierze dzieje się to poza naszą świadomością. Pozwala ona oddzielić aktualnie ważną dla nas informację, od tej nieistotnej i skoncentrować się na tej pierwszej. Habituacja umożliwia nam lepsze funkcjonowanie w świecie przepełnionym bodźcami. Dzięki niej możemy np. spać, nawet jeżeli w tle jest włączony telewizor albo głośny wiatrak.

Ludzie, którzy mieszkają np. blisko torów kolejowych albo lotniska dość szybko przyzwyczajają się do panującego hałasu i przestają zwracać na niego uwagę. Niestety może to mieć także szkodliwy wpływ na nasze zdrowie, bo długotrwałe przebywanie w hałasie po prostu prowadzi do uszkodzenia naszego słuchu.

Habituacja jest ważna w projektowaniu życia.

Podsumowując, w wielu sytuacjach życiowych habituacja jest zjawiskiem pożądanym, ponieważ ogranicza napływ bodźców do mózgu, tym samym umożliwiając nam nieskupianie się na sprawach nieistotnych. Z drugiej strony jednak pozbawia nas wielu pozytywnych odczuć, ponieważ sprawia ona, że „zapominamy” też o dobrych rzeczach, które nas spotykają.

Warto zatem być jak najbardziej świadomym tego procesu i zastanowić się nad naszymi przyzwyczajeniami. Spójrzmy uważniej na bodźce, z którymi mamy codziennie do czynienia w naszym otoczeniu. Może okazać się, że od lat ignorujemy coś, co ma bardzo intensywny wpływ na nasze życie.

 

Tagi , , , ,

O autorze

Sebastian - zajmuje się projektowaniem życia, pasjonat filozofii stoickiej, miłośnik kotów, zawodowo biurokrata. Rozmyślam, analizuję i wyciągam wnioski, w wolnym czasie gram w squasha i inne sporty rakietowe. Mam nadzieję, że zagościsz tu na dłużej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *