FILOZOFIA ŻYCIA, INSPIRACJE, MOTYWACJA

Czym jest szczęście? Cytaty

szczęście, cytaty o szczęściu, definicja szczęścia

Czym jest szczęście? Tak trywialne pytanie jest źródłem wielu, często przeciwstawnych odpowiedzi. Każdy z nas ma bowiem odmienną definicję szczęścia. Dla jednych łączy się ono z przyjemnościami, dla innych z wolnością a jeszcze dla innych z cierpieniem.

 

Co takiego jest z tym szczęściem, że możemy je tak skrajnie definiować? Aby lepiej się temu przyjrzeć, w dzisiejszym wpisie zebrałem różne ciekawe cytaty znanych osób, które odpowiadają na pytanie: Czym jest szczęście?

 

——–

„Szczęście jest motylem: próbuj je złapać, a odleci. Usiądź w spokoju, a ono spocznie na Twoim ramieniu” – Anthony de Mello  (hinduski jezuita, psychoterapeuta, mistyk 1931 – 1987).

——–

„Pokaż mi serce nie opętane zwodniczymi marzeniami, a pokażę ci człowieka szczęśliwego” – Nancy H. Kleinbaum, Stowarzyszenie umarłych poetów (amerykańska pisarka i dziennikarka ur. 1948 r.).

——–

„Szczęście jest wczoraj albo jutro, ale nigdy dzisiaj. Nie może być dzisiaj, ponieważ jest jedynie złudzeniem, a złudzenia wydają się rzeczywiste wyłącznie z oddali” – George R.R. Martin (amerykański pisarz, twórca science fiction, fantasy i horrorów ur. 1948 r.).

——–

„A mawiają, że jedyne, czego potrzebujesz do szczęścia, to miłość. Kłamią” – Goodgirl, Suka. Z pamiętnika masochistki.

——–

Szczęście to radość z nowego dnia, bezchmurne niebo w południe i słowo „kocham” na dobranoc” – Katarzyna Michalak, Lato w Jagódce (polska pisarka, specjalizuje się w literaturze obyczajowej, ur. 1969 r.).

——–

„Ważne jest to, że żyjesz w zgodzie ze sobą, nikogo nie udajesz i nie masz potrzeby uciekania ani przed sobą, ani przed czymkolwiek. Kiedy jesteś świadomie SOBĄ i kochasz ten stan, to jesteś szczęśliwy” – Beata Pawlikowska (polska podróżniczka, pisarka, dziennikarka, tłumaczka, fotografka, ilustratorka książek, ur. 1965 r.).

——–

„Wszyscy na świecie szukają szczęścia, a jest jeden tylko sposób, aby je znaleźć. Trzeba kontrolować swoje myśli. Szczęście nie przychodzi z zewnątrz. Zależy od tego, co jest w nas samych” – Dale Carnegie (amerykański pisarz z zakresu psychologii i historii, autor kilku bestsellerowych książek z zakresu rozwoju osobistego, 1888 – 1956).

——–

„Ludzie są na tyle szczęśliwi, na ile sobie pozwolą” – Abraham Lincoln (szesnasty prezydent Stanów Zjednoczonych, 1809 – 1865).

——–

„Nikt nie jest szczęśliwy, bo szczęśliwym się zaledwie bywa, tak samo jak nieszczęśliwym, ale ani jedno, ani drugie nie trwa wiecznie” – Judith Fathallah (autorka autobiografii pt. Chuda).

——–

„Czasem kluczem do szczęścia jest oczekiwać mniej od losu. Dzięki temu unikniesz rozczarowań” – Jodi Picoult (amerykańska pisarka, autorka bestsellerów ur. 1966)

——–

„Czasem to, czego najbardziej się lękasz, jest kluczem do odnalezienia szczęścia” – Cora Carmack (amerykańska pisarka młodego pokolenia).

——–

„Czy wiesz, jak ja sobie wyobrażam szczęście? Oko utopione w oku, w którego głębiach obietnice raju, dłoń w dłoni, której dotknięcie wzbudza bicie mojego serca” – Józef Bliziński (polski dramaturg i komediopisarz pozytywistyczny, 1827 – 1893).

——–

„W dzisiejszych czasach ludzie często mylą szczęście z przyjemnością” – Tenzin Gjaco, XIV Dalajlama  (duchowy i polityczny przywódca narodu tybetańskiego, laureat Pokojowej Nagrody Nobla, ur. 1935 r.).

——–

„Człowiek, który cierpi prawdziwie staje się szczęśliwy” –  Marcin Białas (polski teolog, doktor habilitowany nauk społecznych i humanistycznych ur. 1970 r.).

——–

„Szczęście jest wtedy, gdy to, co myślisz, to, co mówisz i to, co robisz jest ze sobą w harmonii” – Mahatma Gandhi (ndyjski prawnik, filozof, polityk i mąż stanu, jeden z twórców współczesnej państwowości indyjskiej i propagator pacyfizmu jako środka nacisku politycznego, 1869 – 1948).

——–

„Szczęśliwy jest ten, kto umie wykorzystać sytuację” – Johann Wolfgang von Goethe (niemiecki poeta przełomu XVIII i XIX wieku i najwybitniejszy przedstawiciel literatury niemieckiej, 1749 – 1832).

——–

„Co jest szczęściem? Uczucie, że moc rośnie, że przezwycięża się opór” – Fryderyk Nietzsche (niemiecki filozof, filolog klasyczny, prozaik i poeta, 1844 – 1900).

——–

„Szczęściem się jest” – Edward Stachura (polski poeta, prozaik, pieśniarz i tłumacz, 1937 – 1979).

——–

„Aby osiągnąć szczęście, trzeba znać cierpienie” – Jan Stępień (polski rzeźbiarz, poeta, prozaik, rysownik, ur. 1949 r.).

——–

„Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, jeśli się ją dzieli” – Albert Schweitzer (niemiecki teolog, filozof, organista, muzykolog i lekarz, 1875 – 1965).

——–

A Ty najbliżej której definicji szczęścia jesteś?

 

 

Tagi , ,

O autorze

Sebastian - zajmuje się projektowaniem życia, pasjonat filozofii stoickiej, miłośnik kotów, zawodowo biurokrata. Rozmyślam, analizuję i wyciągam wnioski, w wolnym czasie gram w squasha i inne sporty rakietowe. Mam nadzieję, że zagościsz tu na dłużej.

1 thoughts on “Czym jest szczęście? Cytaty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *