FILOZOFIA ŻYCIA

Emocje jako usprawiedliwienie złych zachowań

dwóch mężczyzn, emocje, uczucia, usprawiedliwienie

Nasze uczynki są zwykle kojarzone z moralnością, a jednym z głównych katalizatorów, który skłania nas do podejmowania określonych działań, są nasze emocje. Emocje towarzyszą nam przez całe życie, a niektóre z nich, takie jak złość, zazdrość czy zaniepokojenie, mogą nas prowadzić do podejmowania negatywnych decyzji. Ale czy jakiekolwiek emocje mogą być usprawiedliwieniem?

Trzeba to jasno podkreślić, że to, co robimy, jest wynikiem wyborów, które sami podejmujemy. Mimo że emocje mogą wpływać na te wybory, to nadal my sami jesteśmy odpowiedzialni za nasze czyny. Nie powinniśmy pozwalać na to, aby emocje były usprawiedliwieniem dla naszych złych zachowań. Myślenie w stylu „zrobiłem coś złego przez kogoś” jest nie do zaakceptowania dla kogoś, kto chociażby w małym stopniu dba o swój rozwój wewnętrzny.

Niestety często my sami nie mamy tej świadomości i usprawiedliwiamy swoje zachowanie poprzez powoływanie się na emocje. Na przykład, ktoś może powiedzieć „Krzyknąłem na Ciebie, bo byłem wściekły” lub „Nie rozmawiam z nią, bo jestem obrażony”. Takie usprawiedliwienia są nie tylko nieodpowiednie, ale także szkodliwe dla naszych relacji z innymi ludźmi.

Pamiętajmy, że karmienie się złymi emocjami, takimi jak gniew, złość czy zazdrość jest szkodliwe dla nas samych i dla naszego otoczenia. Dlatego ważne jest, aby jak najszybciej umieć je zidentyfikować. Chcę też podkreślić, że wcale nie chodzi o to aby za wszelką cenę starać się nie dopuszczać do powstawania emocji i pozbywać się ich. To też nie jest dobre rozwiązanie. O tym jak prawidłowo podchodzić do emocji i nad nimi panować pisałem wcześniej we wpisie: „Jak panować nad emocjami? 3 etapy”.

Zamiast uzasadniać nasze zachowanie poprzez emocje, powinniśmy też starać się rozwiązywać u podstaw problemy, które prowokują te emocje. Niezwykle pomocne będzie zrozumienie drugie człowieka i dbanie o właściwą komunikację międzyludzką.

Rozwijanie swojej świadomości emocjonalnej i umiejętności radzenia sobie z trudnymi emocjami to proces, który wymaga czasu i pracy nad sobą, ale może przynieść wiele korzyści w naszym życiu osobistym i zawodowym.

Tagi , , , , ,

O autorze

Sebastian - zajmuje się projektowaniem życia, pasjonat filozofii stoickiej, miłośnik kotów, zawodowo biurokrata. Rozmyślam, analizuję i wyciągam wnioski, w wolnym czasie gram w squasha i inne sporty rakietowe. Mam nadzieję, że zagościsz tu na dłużej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *