FILOZOFIA ŻYCIA, MOTYWACJA

Jak utrzymać szczęście?

szczęście

We wcześniejszym artykule pisałem o tym, gdzie szukać szczęścia. Teraz zastanówmy się, jak utrzymać je na dłużej.

Niestety tak już jest, że raz zdobyte szczęście nie trwa wiecznie. Ba, czasami trwa tylko chwilę i odchodzi. Dlatego szczęścia nie można pozyskać na własność i na zawsze. Gdyby było inaczej, oznaczałoby to, że każdy rodzi się szczęśliwym człowiekiem i nie musi nic robić, aby o nie się starać w trakcie życia.

Tak samo, jak zdobywanie szczęścia, tak i jego utrzymanie, zależy wyłącznie od nas samych. Wielokrotnie będę to powtarzał, że rzeczy i zdarzenia zewnętrzne nie mają żadnego wpływu na szczęście, mimo że wielu wydaje się, że jest zupełnie odwrotnie.

O szczęście musimy po prostu dbać i ćwiczyć się w nim. Każdy z nas chce przecież żyć jak najdłużej szczęśliwy. Tak jak nasze mięśnie potrzebują treningu, tak i nasza wola wymaga odpowiedniego przygotowania.

Co zrobić, aby dobrze zaprojektować swoje szczęście?

Jeżeli prawidłowo zidentyfikowałeś jego źródło w sobie, to przypatruj mu się uważnie. Oceniaj sam siebie, ale z dalszej perspektywy. Pomyśl, z czym się ono wiąże w danej chwili i z czym Ci się kojarzy. Zapytaj się, co mógłbyś jeszcze zrobić, aby je utrzymać dłużej. Rób to systematycznie i nigdy nie osiadaj na laurach.

Mój kolega mówił, że aby być czystym, nie wystarczy raz wziąć prysznic. Trzeba to robić codziennie. Tak samo jest ze szczęściem. Aby być szczęśliwym, nie wystarczy raz je osiągnąć. Trzeba po nie sięgać codziennie.

Tagi , , , , , ,

O autorze

Sebastian - zajmuje się projektowaniem życia, pasjonat filozofii stoickiej, miłośnik kotów, zawodowo biurokrata. Rozmyślam, analizuję i wyciągam wnioski, w wolnym czasie gram w squasha i inne sporty rakietowe. Mam nadzieję, że zagościsz tu na dłużej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *