„Jeżeli coś cię trapi, to nie to ci dolega, ale twój własny sąd o tym. A ten zmienić – jest już w twojej mocy” – twierdził Marek Aureliusz.
Te słowa to w moim odczuciu recepta na wiele problemów codzienności. Mamy bowiem niesamowitą moc (albo i przekleństwo) interpretacji otaczającego nas świata. Czy umiemy wykorzystać jej właściwości dla naszego dobra?
Wiele w naszym życiu zależy właśnie od tego, jak interpretujemy to co nas spotyka. Z pozoru jednoznaczna sytuacja, może być odebrana przez nas w różny sposób. Dlatego w projektowaniu życia ważna jest świadomość tego, że sami tylko interpretujemy, to co nas spotyka. Często wyolbrzymiamy, koloryzujemy albo przesadzamy w naszych wrażeniach, albo też staramy się umniejszyć rolę pewnych zdarzeń. Dużą rolę grają także nasze emocje.
Tak samo jak my, i inne osoby interpretują otaczający świat, ale najczęściej już w odmienny sposób. Dlatego ta świadomość powinna pomagać nam przede wszystkim w zgodnym życiu, zakładającym szacunek do drugiego człowieka.
Aby lepiej uświadomić jak ważna jest w naszym życiu własna interpretacja, warto zapoznać się z ramami interpretacyjnymi. Ich autorem jest William B. Irvine autor książki „Wyzwanie stoika. Jak dzięki filozofii odnaleźć w sobie siłę, spokój i odporność psychiczną”. Twórca wyodrębnił pięć różnych ram interpretacyjnych, które możemy zastosować w praktyce, lub traktować jako świetne ćwiczenie w drodze do szczęśliwego życia:
Rama konkurencyjnych zobowiązań
Jeżeli podświadomie obwinisz kogoś np. o jakieś oszustwo, spowoduje to gniew. Pomyśl jednak, że ta osoba jest uwikłana w jakieś zależności, zobowiązania, o których przecież nie wiesz. Chociaż to bolesne, ale nie zawsze każdy może spełnić twoje oczekiwania, bo jest zależny od wielu innych czynników. Jeżeli będziesz interpretował w ten sposób, pozbędziesz się wielu trudnych i narastających emocji. Pamiętaj, że każdy z nas jest uwikłany w jakieś zależności.
Rama niekompetencji
Recepcjonista anulował Twoją rezerwację w hotelu? Pomyśl, że nie było to jego celowe działanie, tylko wyraz niekompetencji. Może zamiast złości poczujesz współczucie?
Rama narracyjna
Sam twórz scenariusz swojego życia. Jeżeli spotyka Cię coś przykrego, pomyśl, jak w przyszłości mógłbyś opowiedzieć taką historię? Możesz stworzyć motywującą opowieść, lub pogrążyć się w bólu i rozpaczy tworząc historię pełną zgrozy. Wybór należy do Ciebie.
Rama komiczna
Uśmiech jest lekarstwem na wiele dolegliwości. Warto go również wykorzystywać do interpretacji. Spróbuj trudną sytuację z humorem, a może nawet obrócić w ciekawy żart. Jeżeli zdarzy się Ci coś na co nie masz wpływu – spróbuj podejść do tego z humorem, nawet z samego siebie.
Rama gry lub stoickich prób
Pomyśl, że życie to gra, w której dużo zależy od losu, ale też od naszego działania. Dlatego nigdy nie jesteś pewien co Cię spotka, ale zawsze możesz być przygotowany do odpowiedniego działania. Co zrobisz gdy ktoś anulował Twoją rezerwację? Obrazisz się i napiszesz złą opinię czy poszukasz nowego hotelu? Dużo zależy od Ciebie, czy dasz się ponieść emocjom i będziesz przegrywał, czy zaczniesz działać w kierunku zwycięstwa.
Staraj się zastosować w swoim życiu takie sposoby interpretacji. Z pewnością będzie to miało wpływ na spokojniejsze i szczęśliwsze życie. Pamiętaj – jeżeli zmienisz punkt widzenia o krzywdzie, jaka Cię spotkała, wtedy i ona sama odejdzie.