FILOZOFIA ŻYCIA, INSPIRACJE, STOICYZM

Jak właściwie podejść do zmiany? (zarządzanie zmianą).

zmiana

Boimy się zmian. A w zasadzie to boimy się konsekwencji każdej zmiany.

W pewnym stopniu zaburza ona wypracowany i pielęgnowany przez nas sposób życia i system wartości. Zmianie przypisujemy emocje niepewności, obawy, a nawet zagrożenia. Często jest ona dla nas niepożądana, dlatego uciekamy od niej.

Jednak tak naprawdę bez niej nie byłby możliwy w naszym życiu rozwój. Bez zmian stalibyśmy się tylko utrwalaczami życia, a przecież stać nas na dużo więcej. Projektowanie życia jest dla mnie synonimem zmiany.

Aby nie kojarzyła się nam tak niepokojąco, musimy ją sami oswoić. Pamiętaj, że na wiele zmian w Twoim życiu nie masz żadnego wpływu. Sam nie decydujesz o wielu sprawach, a mimo to wprowadzasz je.

Pamiętasz może, jak w dzieciństwie nie chciałeś dać się zaszczepić, bo bałeś się igieł. Jednak za większość z nas taką decyzję i zmianę podjęli nasi rodzice. W zasadzie to nie mieliśmy nic do powiedzenia, mimo że sprawa dotyczyła nas bezpośrednio.

Wracam do książki Nicka Vujicica, który bardzo trafnie opisał właściwe podejście do zmiany, wymieniając jej pięć etapów (z moim komentarzem do nich):

 

1. Uznanie potrzeby zmiany.

W związku z różnymi obawami często ignorujemy potrzebę zmiany. Powoduje to, że z czasem stajemy pod ścianą i wtedy zmiana jest już konieczna, a u nas pozostaje frustracja. Dlatego im szybciej dostrzeżemy potrzebę zmiany i uznamy ją jako konieczną – tym lepiej będzie dla nas.

2. Wizja nowego.

Możemy ją potraktować jako dużą zachętę do zmiany. Pisałem już o tym, że jeżeli podejdziemy do niej z nadzieją, to jej wizja może okazać się dla nas nagrodą.  Pamiętaj, że zmiana jest Twoim udziałem i musisz się do niej jak najlepiej przygotować.

3. Porzucenie tego, co stare.

W procesie zmiany może przyjść moment załamania. Stare, pewne i sprawdzone może okazać się jednak atrakcyjniejsze i będziemy chcieli do tego wrócić. Musimy jednak porzucić takie myślenie, bo to najważniejszy moment zmiany. Stare już było i czas na nowe, taka jest naturalna kolej rzeczy. Czy alpinista wchodzi ciągle na tę samą górę? Cały czas zdobywa kolejne szczyty, mimo że widział już przepiękne góry i czuł się niesamowicie.

4. Oswojenie się ze zmianą.

Kontynuując przykład alpinistów, oni też zawsze przed zdobyciem szczytu potrzebują czasu na aklimatyzację. Tak samo Ty musisz mieć czas na przystosowanie się do zmiany. Daj sobie czas, nie spiesz się i nie twórz negatywnych scenariuszy.

5. Rozwijanie potencjału w nowym otoczeniu.

Kiedy pomyślnie przejdziesz przez poprzednie etapy – wykorzystaj w pełni wprowadzone zmiany. Skoro miała być Twoim rozwojem, to zadbaj o to, aby czerpać z niej jak najwięcej.

Zmiana przypomina mi bajkę dla dzieci.

Najpierw sielankowe życie, cisza, spokój. Później pojawia się element zagrożenia lub zła. Ale bohaterowie wiedzą co robić, mają plan i wytrwale go realizują. Jak wiemy, większość bajek kończy się dobrze, a bohaterowie są bogatsi o nowe doświadczenia i przygody.

Tobie również życzę, aby każda zmiana w Twoim życiu była jak bajka.

Świat to zmiana – pisał Marek Aureliusz.

 

Tagi , , , , , , ,

O autorze

Sebastian - zajmuje się projektowaniem życia, pasjonat filozofii stoickiej, miłośnik kotów, zawodowo biurokrata. Rozmyślam, analizuję i wyciągam wnioski, w wolnym czasie gram w squasha i inne sporty rakietowe. Mam nadzieję, że zagościsz tu na dłużej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *