FILOZOFIA ŻYCIA

Jaki jest Twój humor?

humor, poczucie humoru, rodzaje humoru

Humor pełni w naszym życiu wiele ważnych funkcji. Wiąże się nie tylko z rodzajem przyjemności, ale może być także terapeutyczny.

 

Pozytywny humor może chronić nas przez trudnymi doświadczeniami i wpływać na oswojenie i uspokojenie. Oczywiście pomaga też zbliżać do siebie ludzi, dlatego większość osób szukających partnera wymienia właśnie poczucie humoru  jako bardzo pożądaną cechę partnera. Jest to zdecydowanie jedno z głównych narzędzi „przyciągania” partnerów i nawiązywania relacji na różnych szczeblach.

Jednak humor może też być destrukcyjny (agresywny), co z kolei znacznie osłabia relacje i więzy międzyludzkie.

Ostatnio znajoma zamieściła na swoim profilu takie słowa „Ósmego dnia Bóg stworzył poczucie humoru, ale nie wszyscy byli obecni”. Ktoś dodał też komentarz – „bardzo mało wręcz”. Niestety brak poczucia humoru, czy też zadowolenia z życia to jedna z naszych przywar. Tak, jakbyśmy rzeczywiście nie otrzymali tego „daru”.

 

Rodzaje humoru

Psycholog Rod Martin wyodrębnił cztery typy poczucia humoru.

 

Afiliacyjny

Służy budowaniu i podtrzymywaniu relacji międzyludzkich. Skupia się na żartach z rzeczy ogólnych i powszechnie uważanych za śmieszne. Jest raczej delikatny i subtelny, nie obrażający innych.

 

Samowzmacniający

Posiadają go osoby, które potrafią śmiać się z siebie i otaczających absurdów życia. Dzięki niemu łatwiej redukujemy stres i wykazujemy się dużym dystansem do samego siebie i otoczenia. Taki humor znacząco poprawia nasz nastrój, dzięki czemu czujemy się lepiej.

 

Agresywny

Ten typ objawia się sarkastycznym (często poniżającym) żartowaniem sobie z innych osób. Często jest stosowany tylko po to, aby podwyższyć swoją samoocenę. Objawia się też często niechęcią (wrogością) do innych osób.

 

Autodestrukcyjny

Opiera się głównie na krytyce własnej osoby. Osoba z takim poczuciem humoru atakuje samego sobie, swoje zasługi i działania. Wiąże się to z neurotycznością. Jego celem jest zyskanie aprobaty otoczenia.

 

Według Roda Martina,  autora badań, ludzie w różnych sytuacjach przejawiają cechy różnych rodzajów humoru, jednak zawsze jeden z nich jest wiodący. Każdy typ poczucia humoru ma swoje wady i zalety. Typy afiliacyjny i samowzmacniający łączą się z ekstrawertyzmem, natomiast typ autodestrukcyjny często idzie w parze z neurotycznością. Typ agresywny bywa przykry i trudny do zniesienia dla innych osób. Jednak, jak twierdzi Rod Martin, każdy z nich jest potrzebny.

Możemy też na różne sposoby pracować nad rozwojem pozytywnego stylu humoru. Zdecydowanie pomaga w tym trening uważności i obserwacja swoich myśli, zanim coś powiemy.

Poczucie humoru to zatem kolejny ważny czynnik przy projektowaniu naszego życia. Umiejmy go wykorzystać… z uśmiechem na ustach 🙂

 

 

Tagi , , , , ,

O autorze

Sebastian - zajmuje się projektowaniem życia, pasjonat filozofii stoickiej, miłośnik kotów, zawodowo biurokrata. Rozmyślam, analizuję i wyciągam wnioski, w wolnym czasie gram w squasha i inne sporty rakietowe. Mam nadzieję, że zagościsz tu na dłużej.

1 thoughts on “Jaki jest Twój humor?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *