FILOZOFIA ŻYCIA, MOTYWACJA

Pępek świata to ja!

pępek świata

Określenie pępek świata ma dość negatywny wydźwięk, jednak gdy spróbujemy je głębiej zrozumieć, wcale nie musi ono takie być.

 

Wychodzę z założenia, że każdy z nas to pępek świata. Nie chodzi mi o to, że każdy jest tak wyjątkowy i daje nadzwyczajną wartość dla świata, ale bardziej o to, że każdy z nas ma własną, unikalną perspektywę patrzenia na ten świat.

 

Gdyby ktoś mnie zapytał, gdzie jest środek świata?

Odpowiedziałbym, że właśnie tam, gdzie TY stoisz. Horyzont naszego widzenia i poznania ciągle się przesuwa. Dla mnie środek świata w tym momencie jest w salonie w pewnym mieszkaniu w Białymstoku, a dla Ciebie dokładnie w tym miejscu, w którym czytasz te słowa.

Oboje jesteśmy pępkami właśnie w tych miejscach. Jutro będziemy z pewnością w zupełnie innych i to jest niesamowite. To pozwala nazywać nas wszystkich pępkami świata, bez dorabiania dodatkowych wartości.

Piękne jest też to, że przez całe życie możemy krążyć po najróżniejszych miejscach i zawsze być w centrum świata. Tak właśnie działa teraźniejszość, którą powinniśmy cały czas najbardziej pielęgnować.

Co prawda moje słowa kłócą się znacząco ze stoicką praktyką perspektywy kosmicznej, ale właśnie chodzi tutaj o nienadawanie pępkowi świata dodatkowych atrybutów i wartości. Wtedy obie te sprawy z pewnością uda się nam pogodzić.

Przy okazji tego tekstu odsyłam do mojego innego artykułu, który jest bliskim nawiązaniem do tego tematu: „Najlepsze miejsce do życia”.

 

Tagi , , , , , ,

O autorze

Sebastian - zajmuje się projektowaniem życia, pasjonat filozofii stoickiej, miłośnik kotów, zawodowo biurokrata. Rozmyślam, analizuję i wyciągam wnioski, w wolnym czasie gram w squasha i inne sporty rakietowe. Mam nadzieję, że zagościsz tu na dłużej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *