FILOZOFIA ŻYCIA, INSPIRACJE, STOICYZM

Inspiracje – Marek Aureliusz

Marek Aureliusz stoicyzm rozmyślania

Marek Aureliusz to wybitna postać starożytnej filozofii.

Największy wpływ na powstanie tego bloga miała gównie inspiracja stoicyzmem i Marek Aureliusz, czyli cesarz filozof. To dzięki jego filozofii można spojrzeć na swoje dotychczasowe życie w inny sposób. Można nauczyć się jak żyć na nowo, w zgodzie z samym sobą i otaczającym światem. Jego dzieło pn. „Rozmyślania” stanowi niejako punkt wyjściowy do zainteresowania tematem stoicyzmu. Wedle relacji Marek Aureliusz pisał je sam dla siebie, nie myśląc o publikacji. Wręcz przeciwnie, możemy natrafić na informację, jakoby jego życzeniem było aby spalić te zapiski po jego śmierci. Na szczęście do tego nie doszło.

Sposób na szczęśliwe życie według Marka Aureliusza.

To, co mnie najbardziej pociąga w stoicyzmie, to duża otwartość i brak jednoznacznych reguł czy dogmatów. Jestem przekonany, że stoicki sposób myślenia można połączyć i pogodzić z wieloma aspektami naszego życia. Nie trzeba rezygnować ze swojej wiary chcąc praktykować filozofię, nie trzeba też bezwarunkowo godzić się na wykluczenie pewnych aspektów swego życia. To koncepcja która nie tworzy brutalnych ograniczeń, a jedynie wskazuje podejście, które ma doprowadzić nas do prawdziwego wewnętrznego szczęścia, a szczęśliwym chce być przecież każdy z nas. Marek Aureliusz uzmysławia nam jak istoty jest podział na rzeczy zależne i niezależne, oraz jak dużo zależy od naszego sposobu myślenia – to jest właśnie droga do szczęśliwego życia.

marek aureliusz rozmyślania stoicyzm

Stoicyzm nadal Aktualny.

Mimo, że Marek Aureliusz żył i tworzył w II wieku n.e. to jego teksty są niezwykle aktualne w dzisiejszych czasach. W jego słowach odnajdujemy wiele odniesień do naszego codziennego życia. Czasami mam wrażenie, że Marek Aureliusz to współczesny a nie starożytny filozof, który dobrze definiuje kondycję myślową współczesnego człowieka. To tylko pokazuje uniwersalność jego słów i sprawia, że nikt nie powinien mieć problemów z przyswojeniem jego tekstów.

Jak możemy przeczytać na stronie Wydawnictwa:

Rozmyślania można potraktować jako doskonałe źródło inspiracji oraz drogę powrotu do prawdziwych, ponadczasowych wartości w świecie przytłoczonym bezwartościowymi, krótkoterminowymi informacjami. Można znaleźć tu pocieszenie i odtrutkę na błahe codzienne problemy, a nade wszystko zastanowić się nad znaczeniem przesłania Marka Aureliusza, nad tym, co mówi do nas z głębi wieków i ile rozważnej racji jest w każdym jego słowie.

Po tę książkę sięgam każdego tygodnia.

Potrafię odkrywać ją na nowo setki razy. Jej prosta (punktowa) konstrukcja jest bardzo przystępna w odbiorze. Mogę otworzyć ją w zasadzie na dowolnie wybranej stronie i rozpocząć lekturę. To prawdziwy pokarm dla duszy i najlepszy podręcznik projektowania życia. Według mnie to dzieło to lektura obowiązkowa dla każdego zainteresowanego nie tylko stoicyzmem, ale także rozwojem osobistym.

Przeczytaj szczegółowy biogram Marka Aureliusza >>

Czy wiesz, że wiele osób błędnie przypisuje Markowi Aureliuszowi słowa bardzo popularnej „Modlitwy o pogodę ducha” (Serenity prayer)? Przeczytaj o tym w specjalnie przygotowanym wpisie – klikając tutaj.

 

marek aureliusz stoicyzm kot rozmyślania

 

Tagi , , , , ,

O autorze

Sebastian - zajmuje się projektowaniem życia, pasjonat filozofii stoickiej, miłośnik kotów, zawodowo biurokrata. Rozmyślam, analizuję i wyciągam wnioski, w wolnym czasie gram w squasha i inne sporty rakietowe. Mam nadzieję, że zagościsz tu na dłużej.

2 thoughts on “Inspiracje – Marek Aureliusz

  1. Dla mnie największym zaskoczeniem było, że w czasach rzymskich, ludzie nie myśleli inaczej. Gdyby nas obedrzeć z technologii to niewiele byśmy się różnili. Przemyślenia są i będą ponadczasowe.
    Pozdrawiam!
    Kik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *