INSPIRACJE

Inspiracje – Marek Aureliusz

marek aureliusz

Największy wpływ na powstanie tego bloga miała gównie inspiracja stoicyzmem i Marek Aureliusz, czyli cesarz filozof. To dzięki tej filozofii można spojrzeć na swoje dotychczasowe życie w inny sposób. Można nauczyć się jak żyć na nowo, w zgodzie z samym sobą i otaczającym światem.

To, co mnie najbardziej pociąga w takim sposobie myślenia, to duża otwartość i brak jednoznacznych wskazań, reguł, dogmatów. Jestem przekonany, że stoicki sposób myślenia można połączyć z wieloma aspektami naszego życia. Według mnie nie trzeba rezygnować ze swojej wiary chcąc praktykować filozofię, nie trzeba też bezwarunkowo godzić się na wykluczenie pewnych aspektów swego życia. To koncepcja która nie tworzy brutalnych ograniczeń, a jedynie wskazuje podejście, które ma doprowadzić nas do prawdziwego wewnętrznego szczęścia, a szczęśliwym chce być przecież każdy z nas.

Stoicyzm nie istniałby bez antycznych twórców, których teksty przetrwały do dzisiaj i stanowią inspirację do kolejnych rozważań. Osobiście najbardziej doceniam dzieło Marka Aureliusza, którego „Rozmyślania” stanowią niejako punkt wyjściowy do zainteresowania tematem stoicyzmu. Według mnie to dzieło to lektura obowiązkowa dla każdego z nas.

Jak możemy przeczytać na stronie Wydawnictwa:

Rozmyślania można potraktować jako doskonałe źródło inspiracji oraz drogę powrotu do prawdziwych, ponadczasowych wartości w świecie przytłoczonym bezwartościowymi, krótkoterminowymi informacjami. Można znaleźć tu pocieszenie i odtrutkę na błahe codzienne problemy, a nade wszystko zastanowić się nad znaczeniem przesłania Marka Aureliusza, nad tym, co mówi do nas z głębi wieków i ile rozważnej racji jest w każdym jego słowie.

Po tę książkę sięgam każdego tygodnia. Potrafię odkrywać ją na nowo setki razy. Jej prosta (punktowa) konstrukcja jest bardzo przystępna w odbiorze. Mogę otworzyć ją w zasadzie na dowolnie wybranej stronie i rozpocząć lekturę. To prawdziwy pokarm dla duszy i najlepszy podręcznik projektowania życia.

Czy wiesz, że wiele osób błędnie przypisuje Markowi Aureliuszowi słowa bardzo popularnej “Modlitwy o pogodę ducha” (Serenity prayer)?

Przeczytaj o tym w specjalnie przygotowanym wpisie – klikając tutaj.

 

Tagged , , , , ,

O autorze

Sebastian - zajmuje się projektowaniem życia (oczywiście własnego), pasjonat filozofii stoickiej, miłośnik kotów, zawodowo biurokrata. Rozmyślam, analizuję i wyciągam wnioski, w wolnym czasie gram w squasha i inne sporty rakietowe. Mam nadzieję, że zagościsz tu na dłużej.

2 thoughts on “Inspiracje – Marek Aureliusz

  1. Dla mnie największym zaskoczeniem było, że w czasach rzymskich, ludzie nie myśleli inaczej. Gdyby nas obedrzeć z technologii to niewiele byśmy się różnili. Przemyślenia są i będą ponadczasowe.
    Pozdrawiam!
    Kik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.