INSPIRACJE, STOICYZM

Modlitwa o pogodę ducha

modlitwa o pogodę ducha

Modlitwa o pogodę ducha: inspirujący tekst motywacyjny.

Jeśli jesteś pasjonatem rozwoju osobistego i poszukujesz inspiracji, to dzisiaj mam dla ciebie coś wyjątkowego. Chciałbym podzielić się moim ulubionym tekstem motywacyjnym, który często nazywany jest jako „Modlitwa o Pogodę Ducha”. To niezwykły tekst, który towarzyszy wielu ludziom w dążeniu do spokoju i wewnętrznego spokoju.

Możesz być zaskoczony, że choć tekst ten często kojarzy się z filozofią stoicyzmu, to jego prawdziwy autor nie jest taki oczywisty. Oryginalna Modlitwa o Pogodę Ducha została stworzona przez Reinholda Niebhura, amerykańskiego teologa i etyka protestanckiego, który żył w latach 1892-1971. To właśnie on dał światu ten niezwykły tekst.

Mimo, że świetnie wpisuje się w ideę stoicyzmu, to jej autorstwo bardzo często błędnie przypisuje się Markowi Aureliuszowi.

 

Początkowo, modlitwa ta była odmawiana na zakończenie nabożeństwa kościelnego w niedzielę. Jednak jej znaczenie i siła przekazu sprawiły, że szybko stała się popularna na całym świecie. Stała się szczególnie ważna dla Anonimowych Alkoholików, gdzie do dzisiaj jest uważana za jedną z kluczowych modlitw. Dzięki temu stała się dostępna dla szerszej publiczności i zyskała uznanie w różnych kręgach społeczeństwa.

Nie tylko duchowe owoce tej modlitwy zdobyły popularność. Tekst ten znalazł również swoje miejsce w kulturze popkultury. Stephen King użył go w zmodyfikowanej formie w swojej powieści „Miasteczko Salem”, a Sinead O’Connor wykorzystała go w piosence „Feel so different”. Modlitwa o Pogodę Ducha była także inspiracją dla Kurta Vonneguta w jego powieści „Rzeźnia numer pięć” z 1969 roku.

To pokazuje, jak niezwykły i uniwersalny jest ten tekst. Modlitwa o Pogodę Ducha przekazuje ważne przesłanie o spokoju ducha i wewnętrznego poklasku, które jest potrzebne każdemu z nas w codziennym życiu. Dlatego warto się nad nią zastanowić i może nawet wprowadzić ją do swojej praktyki duchowej. W końcu, jak mówi sam tekst, „Pozwól mi zaakceptować to, czego nie mogę zmienić.”

 

Z czasem powstała bardziej rozbudowana forma modlitwy, którą prezentuję poniżej:

Boże, użycz mi pogody ducha,

abym godził się z tym, czego nie mogę zmienić,

odwagi, abym zmieniał to co mogę zmienić

i mądrości, abym odróżniał jedno od drugiego.

Pozwól mi co dzień żyć tylko jednym dniem

i czerpać radość z chwili, która trwa.

Daj mi w trudnych doświadczeniach losu ujrzeć drogę wiodącą do spokoju

i przyjąć – jak Ty to czyniłeś – ten grzeszny świat

takim, jakim on naprawdę jest, a nie takim, jak ja chciałbym go widzieć.

Daj mi ufać, że jeśli posłusznie poddam się Twojej woli,

to wszystko będzie jak należy,

tak, bym w życiu osiągnął umiarkowane szczęście u Twego boku

i na wieki posiadł szczęśliwość nieskończoną.

Amen.

 

Na koniec posłuchajcie tego – modlitwa o pogodę ducha w znakomitym wykonaniu przez Sinead O’Connor.

Tagi , , , , , , ,

O autorze

Sebastian - zajmuje się projektowaniem życia, pasjonat filozofii stoickiej, miłośnik kotów, zawodowo biurokrata. Rozmyślam, analizuję i wyciągam wnioski, w wolnym czasie gram w squasha i inne sporty rakietowe. Mam nadzieję, że zagościsz tu na dłużej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *