FILOZOFIA ŻYCIA

Multitasking – mit czy przyszłość?

multitasking

Rozwój technologiczny i konsumpcjonizm sprawia, że żyjemy w czasach gdzie multitasking (czyli wielozadaniowość) jest powszechny. W psychologii mówi się nawet o generacji wielozadaniowej.

Według doniosłej idei – multitasking pomaga zaoszczędzić czas i zwiększyć efektywność nie tylko pracy, ale i życia w ogóle. Ale czy aby na pewno jesteśmy w stanie funkcjonować w ten sposób?

Według mnie to choroba dzisiejszych czasów, a chorobę trzeba zwalczać. Najlepiej jej zapobiegać. Znalazłem komentarze kilku osób, które zostały zapytane o zdolność do pracy nad kilkoma sprawami jednocześnie w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Skoro takie są obecnie wymagania pracodawców, to musieli oni dostrzec w tej kompetencji(?) wyraźne zalety. Tak naprawdę dzisiejsze warunki pracy same wymuszają wielozadaniowość. Robimy wiele rzeczy w tym samym czasie, przez co stajemy się bardziej produktywni, a przynajmniej do tego dążymy.

Zapominamy jednak o tym, że wykonując wiele czynności na raz, nie skupiamy się tak naprawdę na żadnej z nich. Jesteśmy mniej uważni i brakuje nam przez to koncentracji. W ostateczności okazuje się, że wszystko, co zrobiliśmy jest na przeciętnym poziomie lub nie jest nawet dokończone. Nasz umysł, ale też ciało, nie są przystosowane do takiego funkcjonowania. Stajemy się zmęczeni, rozkojarzeni i często mamy migreny.

Tak wykonywaną pracę przenosimy później na nasze życie osobiste. Każdy z nas może to łatwo sprawdzić, czy np. w trakcie oglądania filmu lub czytania książki przeglądamy jednocześnie, co tam słychać na facebooku lub instagramie. Albo w trakcie świątecznego obiadu odpowiadamy znajomym na przesłane życzenia.

Multitasking to ciągły proces zatrzymywania i wznawiania, za którym często nie nadąża nasz mózg. Zamiast oszczędzać czas to go tracimy. Popełniamy przy tym dużo błędów i jesteśmy mniej staranni.

 

multitasking1

Być może w odległej przyszłości nasz mózg przystosuje się do takiego funkcjonowania, ale szybkość rozwoju społeczeństwa nie idzie w parze z rozwojem nas samych. Moje pojmowanie świata i podejście do życia kłóci się z ideą multitaskingu.

Moim zdaniem nasze życie powinno przypominać raczej klepsydrę, które nigdy nie przepuszcza wielu ziarenek na raz. Jedno ziarnko za drugim, tak samo jedno zadanie, później kolejne, nigdy na raz.

 

Tagi , , ,

O autorze

Sebastian - zajmuje się projektowaniem życia, pasjonat filozofii stoickiej, miłośnik kotów, zawodowo biurokrata. Rozmyślam, analizuję i wyciągam wnioski, w wolnym czasie gram w squasha i inne sporty rakietowe. Mam nadzieję, że zagościsz tu na dłużej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *