FILOZOFIA ŻYCIA

Najszczęśliwszy kraj na świecie to…

najszczęśliwszy kraj na świecie finlandia, szczęście

Według World Happiness Report 2021 Finlandia po raz kolejny została uznana za najszczęśliwszy kraj na świecie.1

Raport jest opracowywany na podstawie wielu zmiennych. Do określenia poziomu szczęścia pod uwagę brano m.in. PKB na osobę, wsparcie socjalne dla mieszkańców tych krajów, prognozowaną długość życia, poziom skorumpowania kraju, a także poziom swobód obywatelskich. Co ciekawe, w pierwszej dziesiątce zestawienia znalazły się wszystkie kraje skandynawskie.

Polska zajęła w zestawieniu 45. pozycję.

Za Chile, Uzbekistanem, Panamą, Estonią czy Słowacją, ale przed Kazachstanem, Rumunią, Serbią oraz Węgrami. W ubiegłorocznym rankingu nasz kraj znalazł się na 41. pozycji.

najszczęśliwszy kraj na świecie, skandynawia, mapa, finlandia

W trakcie badania wyróżniono trzy główne aspekty, które mają największy wpływ na poczucie szczęścia:

1. Życzliwość innych i wysoki stopień zaufania między ludźmi

Od lat badania jednoznacznie pokazują, że zarobki mają mniejsze znaczenie niż życie w przyjaznym i życzliwym społeczeństwie.

2. Poczucie celowości życia.

Jesteśmy bardziej szczęśliwi, gdy nasze życie ma sens, gdy posiadamy jakiś cel naszej egzystencji. Jednym ze źródeł naszej satysfakcji może być nasza praca. Dlatego, osoby posiadające atrakcyjną pracę odczuwają większy poziom szczęścia od innych.

3. Poczucie bezpieczeństwa.

Im mniej czujemy zagrożeń w miejscu, w którym żyjemy, tym bardziej jesteśmy szczęśliwi. Dlatego też na ostatnich miejscach znalazły się takie kraje jak Afganistan albo Botswana, gdzie wielu osobom brakuje poczucia bezpieczeństwa.

 

Pamiętajmy, że tak naprawdę nie ma znaczenia, czy kraj w którym żyjemy jest najszczęśliwszy na świecie czy nie. Ważne jest nasze podejście do życia, bo jak napisał Marek Aureliusz:

„szczęśliwy to ten, kto los szczęśliwy sam sobie przygotował”

A gdybyś Ty miał/miała określić swój poziom szczęścia?

______

1 https://worldhappiness.report/ed/2021/

Tagi , ,

O autorze

Sebastian - zajmuje się projektowaniem życia, pasjonat filozofii stoickiej, miłośnik kotów, zawodowo biurokrata. Rozmyślam, analizuję i wyciągam wnioski, w wolnym czasie gram w squasha i inne sporty rakietowe. Mam nadzieję, że zagościsz tu na dłużej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *