Nie mam czasu iść na siłownię, nie mam dzisiaj czasu spotkać się z Tobą – codziennie słyszymy albo wypowiadamy tego typu stwierdzenia. Czy w ogóle czas może być naszą własnością?
Czasu nie mamy na własność, ale możemy go tworzyć, a dokładniej – uporządkowywać. To, że dzisiaj nie mam czasu iść na siłownię, oznacza nic innego jak to, że zamiast siłowni wybieram coś innego do zrobienia. Zatem czas to sztuka wyboru wartości, na których nam zależy bardziej od innych. Nie możemy wszystkich swoich działań zrealizować w tym samym momencie, dlatego często ten wybór jest bardzo trudny. Ale tak czy inaczej, opiera się on na jakimś przyjętym przez nas systemie wartości i odpowiedniej motywacji.
Możemy uznać, że nie pójdziemy na siłownię, bo będziemy pracować. Z kolei ktoś inny może stwierdzić, że nie pójdzie do pracy, bo przecież lepiej jest leżeć cały dzień na kanapie i oglądać filmy.
Dlatego też każdy z nas może mieć różne poczucie czasu. Jedni będą twierdzić, że mają go dużo, inni, że mało, a jeszcze inni, że wcale. To wszystko wynika z konieczności wyboru i naszego systemu wartości. Decyzja zawsze jednak zależna jest od nas samych.
Nie mam czasu na nic!
Problem braku czasu szczególnie dotyczy osób, które są aktywne, dbają o własny rozwój, mają hobby i wychowują dzieci. Wynika to, ze zwiększonej ilości interakcji, jakie potrzebują stworzyć, a rezygnacja z ich części może być bolesna. Dlatego też wiele osób nie może odnaleźć się w nowej roli rodzica, gdy nagle zostali „obarczeni” masą nowych wartości, które muszą zająć miejsce starych.
Osoby, które nie są aktywne, często bezrobotne również odczuwają brak czasu, mimo że nie dokonują wielu wyborów, a ich życie jest prostsze. Dobrym przykładem jest nastolatek, który namiętnie całymi grami gra w ulubioną grę. Może on stwierdzić, że nie ma czasu na naukę i przygotowanie do matury. On również dokonał wyboru, przedstawiając jako swoją nadrzędną wartość granie na konsoli. Tak bardzo się z tym utożsamił, że inne sprawy schodzą na dalszy plan. Nie są tak istotne, jak potrzeba gry.
Klucz do dobrego projektowania życia.
Niestety ma to też bliski związek z postawą hedonistyczną, według której przyjemność jest najwyższym dobrem i głównym motywem postępowania człowieka. Dlatego też dokonywanie trafnego uporządkowania swoich wartości oraz ich właściwy wybór w czasie jest kluczem do dobrego projektowania życia.
Zatem kiedy następnym razem pomyślisz, że nie masz na coś czasu, zdobądź się na refleksję, że jednak go masz, tylko dokonujesz innego wyboru. To doskonały moment, aby przyjrzeć się swojemu systemowi wartości. Co jest dla mnie naprawdę ważne, a co może poczekać.