FILOZOFIA ŻYCIA, MOTYWACJA

Odpowiedz na zło dobrem – jak szczera dobroć może zmienić Twoje życie i relacje z innymi

dobro, zło, dobroć, rozmowa, kłótnia

Marek Aureliusz napisał, że szczera dobroć jest niezwyciężona. To zdanie brzmi nie tylko pięknie, ale jest także niezwykle mądre. Szczera dobroć to wartość, która ma ogromną siłę, która jest w stanie przemienić nawet największe zło w dobro.

Dziś chcę podzielić się z Wami zadaniem, które może wydawać się trudne, ale w rzeczywistości takie nie jest (jeżeli tylko chcemy). Otóż, jeśli ktoś zachowa się wobec Ciebie niewłaściwie, powie coś niemiłego lub będzie starał się Ci zaszkodzić – spróbuj odpowiedzieć wyłącznie życzliwością.

Może to wydawać się niewiarygodne, ale tak naprawdę, kiedy ktoś mówi do nas coś nieprzyjemnego, to często oczekuje od nas tego samego, a nie dobroci. Nasza reakcja, w stylu: „Wiesz, mimo to i tak Cię lubię”, może okazać się dla tego kogoś szokiem. Możliwe, że będzie to dla niego pierwszy raz, kiedy spotkał kogoś, kto odpowiada na zło dobrem.

W rzeczywistości, kiedy ktoś nas obraża lub zaszkodzi, to zwykle robi to dlatego, że sam jest nieszczęśliwy, sfrustrowany lub czuje się zagrożony. Odpowiedź w stylu: „Nie przejmuj się, mam nadzieję, że Twoja sytuacja poprawi się wkrótce” może być dla niego ukojeniem i sprawić, że poczuje się lepiej.

Jeśli zaczniesz stosować tę technikę, zobaczysz, że efekty mogą być niesamowite. Kiedy zaczniesz odpowiadać na zło dobrem, będziesz także czuł się lepiej ze sobą samym. Jeżeli będziesz stosował tę technikę często, to z czasem stanie się ona dla Ciebie naturalna i nie będziesz musiał już świadomie jej stosować. Będziesz po prostu dobrym człowiekiem, który jest życzliwy dla innych.

Jednakże, nie powinno się jej traktować jako metody walki z przeciwnikami, lecz jako podejście do życia. Szczera dobroć jest kluczowa. Często jest tak, że gdy traktujemy innych z życzliwością, sami stajemy się bardziej szczęśliwi i zadowoleni z siebie.

Spróbuj już dzisiaj zastosować tę technikę. Pamiętaj, że odpowiedź na zło dobrem jest najskuteczniejszą metodą radzenia sobie z nieprzyjemnymi sytuacjami i może przynieść wiele korzyści. Sprawdź sam jakie będą efekty – to nic nie kosztuje.

 

Tagi , , , , ,

O autorze

Sebastian - zajmuje się projektowaniem życia, pasjonat filozofii stoickiej, miłośnik kotów, zawodowo biurokrata. Rozmyślam, analizuję i wyciągam wnioski, w wolnym czasie gram w squasha i inne sporty rakietowe. Mam nadzieję, że zagościsz tu na dłużej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *