FILOZOFIA ŻYCIA

Czy planowanie dnia jest potrzebne?

planowanie dnia

Dzisiaj stawiam sobie bardzo ważne pytanie – czy dobre projektowanie życia jest związane z jego planowaniem?

Planowanie (w tym planowanie dnia) to jeden z synonimów projektowania, więc na pozór musi być ze sobą powiązane. Rozchodzi się bardziej o to, w jakim zakresie planujemy swoje życie.

Ciekawej rzeczy dowiedziałem się z wywiadu z guru oszczędzania – Michałem Szafrańskim. Niezaprzeczalnie jest osobą rozpoznawalną i odniósł duży sukces w biznesie, jednak okazuje się, że nie wynika to w żadnym stopniu z tego, że dokładnie planuje swoje życie. Wstaje często po południu, nie zwracając dużej uwagi na czas, i oprócz kilku wyjątków nie prowadzi planu dnia czy tygodnia. Do swojej pracy i działań podchodzi swobodnie, wręcz spontanicznie.

To jednak zupełne przeciwieństwo wielu innych osób, które również odnoszą ogromne sukcesy, ale jednocześnie codziennie mają zaplanowaną każdą godzinę, a czasami i minutę. Często udostępniają swoje plany dnia, z których wynika np. że mają wstać o 5:00, o 8:00 pracować, a od 11:00 do 11:30 zjeść drugie śniadanie.

Czy planowanie dnia jest niezbędne?

Owszem, być może to jest bardzo potrzebne i pomocne, ale nie tak widzę projektowanie życia. Wyobraźmy sobie sytuację, że spotkaliśmy się ze znajomymi, których nie widzieliśmy bardzo długo. Zamiast spędzić z nimi czas, informujemy ich, że niestety mamy czas na rozmowę tylko do 20 bo o tej godzinie musimy odbyć wieczorną medytację. Albo nie mamy czasu dla swojej rodziny, bo jej potrzeby nie współgrają z naszym planem. Raczej nie tędy droga.

Złym wyjściem jest też kompletny brak planowania, bo czyni to z naszego życia zbiór wielu przypadków. Nie możemy unikać planowania wielu spraw, które są niezbędne do właściwego funkcjonowania w społeczeństwie. Osoba, która nie planuje swoich działań, jest często mało wiarygodna i trudniej jej zaufać, choćby na polu zawodowym.

Dlatego na pytanie postawione na początku odpowiadam – planowanie z rozsądkiem.

Nie może być ono samo ważniejsze od naszego życia i działań, które podejmujemy. Powinno przede wszystkim nam ułatwiać życie, a nie zmuszać do określonych zachowań i wiecznego patrzenia na zegarek.

 

Tagged , , , , ,

O autorze

Sebastian - zajmuje się projektowaniem życia, pasjonat filozofii stoickiej, miłośnik kotów, zawodowo biurokrata. Rozmyślam, analizuję i wyciągam wnioski, w wolnym czasie gram w squasha i inne sporty rakietowe. Mam nadzieję, że zagościsz tu na dłużej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *