FILOZOFIA ŻYCIA

W świecie algorytmów

algorytm

Czy mieliście kiedyś taką sytuację, że pomyśleliście o jakimś przedmiocie i w niedługim czasie wyświetliła się Wam jego reklama? Jeżeli tak, to prawdopodobnie algorytm dokonał na Was analizy i umieścił w swoim systemie. Jaka jest przyszłość projektowania życia?

 

Nasze życie już w niedalekiej przyszłości oparte będzie głównie na sztucznej inteligencji (SI) oraz algorytmach – to oczywistość. Już teraz w naszym codziennym życiu jesteśmy w wielu sytuacjach nie ludźmi, ale zestawem określonych cech, zachowań, parametrów i innych danych. Inteligentne systemy, które potrafią także same się uczyć, klasyfikują nas w określone miejsca (szuflady) tak, aby jak najlepiej odpowiedzieć na nasze potrzeby. Nie trzeba już nawet udostępniać swoich danych, czasami wystarczy coś powiedzieć, aby algorytm internetowy podpowiedział nam, gdzie możemy znaleźć i kupić określoną rzecz.

Obecnie jest to wykorzystywane głównie do prowadzenia reklamy i sprzedaży wielu produktów, ale z pewnością w przyszłości algorytmy zastąpią wielu lekarzy, pracowników a nawet kierowców. My jako jednostki posiadamy określony zasób wiedzy i umiejętności. Np. są wybitni lekarze specjaliści, ale są też tacy, którzy mają niewielką wiedzę. Ustanowiony algorytm będzie równy dla wszystkich, a zasób wiedzy tak potężny, że w zasadzie nie do przyswojenia dla człowieka. Abstrahując od wszystkich minusów takiego rozwiązania – prawdopodobnie taka czeka nas przyszłość. Będziemy żyli w świecie algorytmów, gdzie system będzie dysponował bardzo szerokimi informacjami, przypadkami i danymi, które dzięki sztucznej inteligencji będą odpowiadać na nasze potrzeby codzienności.

Może to nie do końca dobrze zabrzmi, ale w przyszłości to właśnie algorytmy będą częściej projektować nasze życie. Jak w tym wszystkim odnajdziemy się jako samodzielnie myślące jednostki? Może to będzie kres obecnego człowieczeństwa?

Mimo szybkich postępów w nauce nowych technologii, nikt nam jeszcze nie zabrał zdolności indywidualnego rozumowania, i nikt tego nie zmieni bez naszej zgody. Systemy i roboty mogą nas przerastać w wielu dziedzinach, ale wszystko to my sami musimy kontrolować, bo to my jesteśmy twórcami.

 

Tagi , , , , ,

O autorze

Sebastian - zajmuje się projektowaniem życia, pasjonat filozofii stoickiej, miłośnik kotów, zawodowo biurokrata. Rozmyślam, analizuję i wyciągam wnioski, w wolnym czasie gram w squasha i inne sporty rakietowe. Mam nadzieję, że zagościsz tu na dłużej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *