FILOZOFIA ŻYCIA

Wampiry energetyczne

wampiry energetyczne

Możesz wierzyć albo nie, ale jestem pewny, że wampiry istnieją. Nie wysysają jednak krwi, ale coś równie cennego – naszą energię, stąd ich nazwa – wampiry energetyczne. Czy wiesz jak się przed nimi obronić?

 

Myślę, że w życiu każdego z nas są takie osoby, z którymi spotkania nie tylko nie należą do przyjemnych, ale również mają na nas bardzo zły wpływ. Po dłuższym przebywaniu z takimi osobami jesteśmy zmęczeni i wyczerpani. W niektórych przypadkach mogą pojawić się także objawy somatyczne, takie jak ból głowy lub brzucha. To właśnie wampiry energetyczne działają tak, aby pozbawić nas radości i zadowolenia z życia. To główni przeciwnicy wszelkich procesów projektowania własnego życia. Dlatego nie ma innej rady – musimy nauczyć się ich unikać. Najpierw jednak dokładniej przyjrzyjmy się, kim oni są.

5 rodzajów wampirów energetycznych

Psycholog kliniczny, dr Albert J. Bernstein podzielił takie osoby na 5 typów osobowości.

  1. Wampir – aktor.

To bardzo sprytny wampir, który gra różne role tak, aby przedstawić swoją osobę w jak najlepszym świetle. Sprawia wrażenie opiekuńczego i wrażliwego. Niestety – to tylko maska. Próbuje zdobyć zaufanie i akceptację, ale wynika to wyłącznie z silnego ego, dlatego jego obietnice są bez żadnego pokrycia.

  1. Wampir energetyczny — aspołeczny hedonista.

Nie zważa na normy społeczne. Zarazem jest przekonany, że życie towarzyskie musi się kręcić wokół niego. Lubi rozrywkę, nie odmawia używek. Kompletnie nie liczy się z konsekwencjami swoich czynów i słów, jakie mogą dotknąć osoby trzecie, dlatego bardzo często kłamie. Przebywając wśród takich osób, z pewnością łatwo znajdziesz się w tarapatach, a w chwilach kryzysu taki wampir – odwróci się od Ciebie.

  1. Wampir energetyczny — narcyz.

Dla takich osób inny człowiek może w ogóle nie istnieć. A jak już, to nawet w małej części nie jest chętny, aby nim się zainteresować i pomagać. Cechują się ogromnym ego i małym sumieniem. Nigdy nie przyznają się do błędów, a za swoje niepowodzenia obarczają zawsze inne osoby albo sytuacje. „Ah, gdyby nie kontuzja byłbym mistrzem świata” – mogą powiedzieć.

  1. Wampir energetyczny obsesyjno – kompulsyjny.

To głównie perfekcjoniści, którzy zwracają uwagę na drobnostki (szczegóły), jednocześnie nie patrząc na całość. Zawsze mają rację, bo są doskonali i dostrzegają to, czego inni nie potrafią. Muszą mieć kontrolę. Nad każdym i w każdej sytuacji. Czują satysfakcję, gdy wprowadzają  innych w zakłopotanie, zdenerwowanie i dodatkowy stres.

  1. Wampir energetyczny paranoidalny.

Jest bardzo pewny siebie i swoich wierzeń, a jednocześnie pełen nieufności wobec innych ludzi i ich poglądów. Kierują nim uprzedzenia, wszędzie węszy spisek. Trudno stwierdzić, czy to, o czym opowiada, istnieje naprawdę. Twoje argumenty do niego nie dotrą. Do tego typu wampirów należą osoby wierzące w różne dziwne zasłyszane teorie, ale także np. zazdrośni partnerzy.

Jak się bronić przed wampirami energetycznymi?

Najcenniejszą radą będzie z pewnością ta, abyśmy nie wchodzili w relacje z takimi osobami. Chociaż, to również może być trudne, bo najczęściej orientujemy się już po jakimś czasie. Wtedy spokojnie się wycofujmy. Starajmy się ograniczyć, a z czasem zerwać kontakt z takimi osobami.

Jeżeli uniknięcie kontaktu będzie trudne, bo na przykład wampirem jest ktoś z naszej rodziny – starajmy się jak najmniej mówić, a bardziej obserwować.  Nie wdawajmy się w dyskusje światopoglądowe, bo i tak nie mamy najmniejszych szans, aby go przekonać. W takiej dyskusji jesteśmy z góry na przegranej pozycji. Gdy manipulacje z jego strony będą silniejsze, musimy zachować się bardziej stanowczo i postawić wyraźne granice. Komunikujmy wprost i kategorycznie odmawiajmy.

Czy spotykacie wampiry energetyczne w swoim otoczeniu? Podzielcie się obserwacjami w komentarzu.

 

Tagi , , , , , ,

O autorze

Sebastian - zajmuje się projektowaniem życia, pasjonat filozofii stoickiej, miłośnik kotów, zawodowo biurokrata. Rozmyślam, analizuję i wyciągam wnioski, w wolnym czasie gram w squasha i inne sporty rakietowe. Mam nadzieję, że zagościsz tu na dłużej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *