FILOZOFIA ŻYCIA

Zaprojektuj swój pałac umysłu

pałac umysłu

Wyobrażam sobie mały domek w głębi gęstego lasu. Z zewnątrz niczym się nie wyróżnia, oprócz unoszącego się dymu z komina. W środku jeden pokoik z kominkiem, światłem jakby w półmroku i wygodną kanapą. Jest bardzo ciepło, nikt mnie nie rozprasza, a przez okno obserwuję lekko powiewające liście drzew. Słońce właśnie zaszło za horyzontem i nastaje wieczór.

 

Siadam na swojej wygodnej kanapie z kubkiem gorącej herbaty lub wina i słucham ulubionej muzyki. Nikt mi nie przeszkadza, nikt nie krzyczy, nic więcej nie muszę robić. Odpoczywam, jestem tu taki bezpieczny i wolny. Chcę, aby ta chwila trwała wieczność. Zamykam oczy – jestem tylko ja i moje myśli.

 

To wyobrażenie mojego pałacu umysłu. Miejsca, gdzie zawsze mogę się schronić, i poczekać aż trud życia minie. Miejsce, gdzie to ja jestem zwycięzcą, chociaż z nikim nie rywalizuję. Ucieczka od świata i rzeczywistości. Wspaniała baśń dla dużych dzieci.

Oczywiście to miejsce istnieje wyłącznie w mojej głowie, ale tym jego wartość jest większa. Zachęcam Cię do takiej praktyki. Do zaprojektowania sobie takiego bezpiecznego miejsca, w którym zawsze możesz się znaleźć. Może być to ulubiony pokój z dzieciństwa, sypialnia, miejsce z wycieczki lub cokolwiek innego, co przywołało wspomniane uczucia. Takie miejsce może być naszym azylem, medytacją lub czasem na przemyślenia.

Spróbuj sam zaprojektować swój pałac umysłu. Zobaczysz niesamowite rzeczy.

 

Tagged , , , , ,

O autorze

Sebastian - zajmuje się projektowaniem życia (oczywiście własnego), pasjonat filozofii stoickiej, miłośnik kotów, zawodowo biurokrata. Rozmyślam, analizuję i wyciągam wnioski, w wolnym czasie gram w squasha i inne sporty rakietowe. Mam nadzieję, że zagościsz tu na dłużej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.