FILOZOFIA ŻYCIA, STOICYZM

Odpowiedzialność społeczna

odpowiedzialność społeczna, role w życiu

Wnuk, syn, ojciec, dziadek, przyjaciel, pracownik, sąsiad, obywatel, człowiek – to tylko niektóre role, które odgrywamy w swoim życiu. Każdy z nas – kimkolwiek by nie był i bez względu na to, jak sam się określa – jest zobowiązany do ich odgrywania. Każda rola to też pewna odpowiedzialność społeczna.

Jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za siebie, ale także za innych. Nawet stoicy, którzy pielęgnowali koncentrację głównie na sobie i swoich myślach, zwracali uwagę, że jako część natury – nigdy nie będziemy wyizolowanymi istotami. Rodzimy się i żyjemy w różnych wspólnotach i musimy o nie dbać. Każdy z nas odgrywa więc szereg ról, z którymi wiąże się odpowiedzialność społeczna.

Czym jest odpowiedzialność społeczna?

To postawa, która charakteryzuje się działaniem na rzecz pozytywnych zmian w otoczeniu społecznym. Jest to zaangażowanie indywidualnego człowieka w kreowanie lepszej rzeczywistości społecznej. Każdy z nas ma nie tylko prawa, ale i obowiązki względem społeczeństwa i wspólnot.

Odpowiedzialność społeczna – płaszczyzny.

Możemy wyodrębnić aż sześć kręgów odpowiedzialności społecznej. Każdy z nich jest coraz szerszy i zamyka się w poprzednim. Począwszy od samego siebie, do całej ludzkości.

1. Ja

Najważniejsza płaszczyzna, od której się wszystko wywodzi. To my sami kształtujemy swój stosunek do odpowiedzialności za kolejne wspólnoty. Bez świadomości odpowiedzialności za samych siebie, nie będzie odpowiedzialności za innych.

2. Najbliższa rodzina

Wnuk, Syn, Córka, Brat, Siostra, Matka, Ojciec, Dziadek, Babcia – to najważniejsze role, które odgrywamy.

3. Najbliższe otoczenie

Przyjaciel, znajomy, pracownik, doradca. To pewne uzupełnienie dla kręgu najbliższej rodziny. Jest bardzo ważne, bo jak wiadomo rodziny (oprócz partnerów), nigdy nie wybieramy i często z trudem przychodzi nam poczucie odpowiedzialności za nią. Dlatego często alternatywą dla rodziny jest najbliższe otoczenie, gdzie najczęściej jest to grono przyjaciół i znajomych, o których musimy dbać równie mocno jak o rodzinę.

4. Lokalna Społeczność

Sąsiad, lider lokalny, działacz.

5. Kraj/Naród

Obywatel i jego prawa i obowiązki.

6. Cała ludzkość

Aby wyobrazić ostatni krąg odpowiedzialności, przyda nam się perspektywa kosmiczna. Gdy spojrzymy na naszą planetę z góry, musimy mieć świadomość, że nasza działalność (jako ludzkości) może jej zagrażać. Dlatego to bardzo ważna płaszczyzna, na której musimy dbać o ekologię, naturę, faunę i florę. Nie możemy pozwolić na dewastację naszej planety i doprowadzać do jej unicestwienia. To ogromna zbiorowa odpowiedzialność.

 

Na koniec zostawiam cię z tymi słowami Marka Aureliusza:

Gałąź odcięta od konara nie może nie by odcięta i od całego drzewa. Tak samo człowiek, oddzielając się od drugiego człowieka, odpada od całej wspólnoty.

 

Tagi , , ,

O autorze

Sebastian - zajmuje się projektowaniem życia, pasjonat filozofii stoickiej, miłośnik kotów, zawodowo biurokrata. Rozmyślam, analizuję i wyciągam wnioski, w wolnym czasie gram w squasha i inne sporty rakietowe. Mam nadzieję, że zagościsz tu na dłużej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *