FILOZOFIA ŻYCIA, INSPIRACJE

Witia stoik – czyli szukanie pozytywów w każdej sytuacji

szukanie pozytywów

Dziś będzie trochę z humorem, bo niezwykłe rzeczy można odnaleźć w przypadkowych sytuacjach. Czym jest szukanie pozytywów w każdej sytuacji?

 

W komedii pt.: „Nie ma mocnych” Sylwestra Chęcińskiego z 1974 r. jeden z jego wątków przedstawia uwiedzioną kobietę, która szuka oszusta poprzez telewizję i przypadkowo trafia do rodziny Kargula i Pawlaka. Gdy po całym zamieszaniu okazuje się, że to jednak pomyłka i Zenek (zięć głównych bohaterów) – nie jest poszukiwaną osobą, następuje taki oto krótki dialog:

Mania – żona Pawlaka (do uwiedzionej): I czego płacze?

Uwiedziona: że to nie ten

Witia – syn Pawlaka: Nie ma się czego martwić, sławna Pani, w telewizji Panią pokazują…

Cóż za wspaniałe stoickie ćwiczenie. Zrozpaczona kobieta po raz kolejny nie odnalazła oszusta, który ją okradł i Witia stoik, który znajduje pozytyw całej tej przykrej sytuacji. Wielu stoików lepiej by tego nie podsumowało.

Co prawda, w tym wypadku przebija się bardziej podejście humorystyczne, ale trzeba pamiętać, że w każdej, nawet krytycznej sytuacji, da się odnaleźć jakiś pozytyw, rozwój albo korzystną zmianę. Nawet jeżeli jest to nieosiągalne w danym momencie, to w przyszłości może okazać się korzystne.

I tak oto utrata pracy może przyczynić się do znalezienia nowej lepszej albo uwolnić od piekielnego szefa. Bankructwo firmy może spowodować uratowanie związku, rodziny, przyjaciół. Przykłady można mnożyć, a z pewnością każdy z nas po głębszym zastanowieniu odnajdzie je w swoim życiu.

Każda taka sytuacja rodzi jakiś skutek, którego często nie zauważamy, ale gdyby nie przykładowa utrata pracy, gdyby nie bankructwo – nie mogłyby nas spotkać w przyszłości pozytywne rzeczy.

Zmiana, nie ważne czy bolesna czy nie, jest warunkiem koniecznym, by nastało nowe, lepsze.

Kiedy więc kolejnym razem znajdziesz się w kryzysowej sytuacji, a może będziesz stał na krawędzi życia – złap się za drugi uchwyt tego problemu. Podziękuj losowi za te doświadczenie, które stanie się dla Ciebie być może początkiem nowego lepszego życia. Może ktoś lub coś chce Cię uwolnić od czegoś tak, abyś zmienił swoje życie.

Potraktuj taki kryzys jako dobrą monetę do zmian na przyszłość.

Tagi , , , ,

O autorze

Sebastian - zajmuje się projektowaniem życia, pasjonat filozofii stoickiej, miłośnik kotów, zawodowo biurokrata. Rozmyślam, analizuję i wyciągam wnioski, w wolnym czasie gram w squasha i inne sporty rakietowe. Mam nadzieję, że zagościsz tu na dłużej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *